KRANIOTERAPIA ...


 • 1

  KRANIOTERAPIA

  To metoda odzyskiwania zdrowia, poprzez oddziaływanie na skórę głowy owłosionej.

 • 2

  KRANIOTERAPIA

  Pozwala regulować pracę nerwowych ośrodków podkorowych zarządzających pracą wszystkich układów i funkcji ciała - zapoczątkowując procesy samoregulacyjne organizmu, przywracając w ten sposób zdrowie.

 • 3

  KRANIOTERAPIA

  Jest łatwa w nauce i zastosowaniu, bo zabieg można wykonać wszędzie i w każdej pozycji - bez konieczności rozbierania pacjenta (oczywiście bez nakrycia głowy).

 • 4

  KRANIOTERAPIA

  Nie wymaga specjalnych narzędzi - wystarczy tylko palec lub patyk szaszłykowy.

Materiał do nauki Kranioterapii podczas drugiego spotkania, zawarty jest w moim podręczniku (widok okładki obok). Jest on kompilacją dostępnej obecnie w tym zakresie wiedzy, wybranej oczywiście przeze mnie w sposób arbitralny. Wychodząc jednak z założenia, że „SKUTECZNOŚĆ JEST MIARĄ PRAWDY”, wybór treści i sposób przekazu wydaje się trafny. Tak można by wnioskować po obejrzeniu dokumentacji video z przebiegu terapii na kursach.

Homunkulus mózgowy  (mężczyzny), wg: Penfield’a i Rasmussen’a w  “The cerebral cortex of man. A clinical study of localization of function.” New York: The Macmillan Comp; 1950.

Podwalinami kranioterapii, są badania XX wiecznych neurologów. Homunkulus Penfielda i Rasmussena jest ich ikoną i symbolem refleksoterapii. Mój podręcznik zawiera zarówno informacje historyczne z bogatym cytowaniem dokonań wielu neurofizjologów z całego świata, którzy przyczynili się do powstania refleksoterapii (są wśród nich nobliści), jak i ikonografię projekcyjnych stref kranialnych.

Uzyskuje się za jej pomocą ogólne działanie regulacyjne układu nerwowego, a dzięki temu:


 • możliwość odzyskania utraconych funkcji narządu ruchu i narządów zmysłu,
 • poprawę działania gruczołów wydzielniczych, narządów, i całych układów,
 • poprawę ukrwienia narządów wewnętrznych,
 • likwidowanie stanu zapalnego tkanek i narządów wewnętrznych,
 • likwidowanie bólu,
 • regulację napięcia mięśni gładkich w narządach wewnętrznych,
 • regulację napięcia mięśni szkieletowych,
 • poprawę nastroju, zmniejszenie lęku i uspokojenie.

Skuteczność...

SKUTECZNOŚĆ kranioterapii była niezwykła już u zarania. Jej twórcy (Chińczycy i Japończycy), pokazali, że w przypadku powikłań po udarach mózgu, jakimi są najczęściej niedowłady kończyn i zaburzenia mowy – spektakularność uzdrowień zdarza się często. Niektórzy z nich, zbudowali sobie tym sposobem kariery polityczne. W chorobach układu nerwowego (SM, SLA), gdzie kranioterapia jest kluczem do sukcesu - jest podobnie.


Szybkość...

SZYBKOŚĆ uzyskania zamierzonego efektu przy udziale kranioterapii, może zadziwić. Chodzi tu zwłaszcza o uzdrawianie w przypadkach najtrudniejszych medycznie, w przypadkach udarów i najcięższych problemów układu nerwowego (niedowłady po udarach, afazje, zaburzenia równowagi, SM, SLA). Twórcy kranioterapii uzyskiwali ustępowanie niedowładów poudarowych już w trakcie pierwszego zabiegu, a w Azji – gdzie akupunktura jest czymś zwyczajnym i powszechnie stosowanym, uważa się kranioterapię, za najskuteczniejszą metodę usprawniania po udarach krwotocznych.


Prostota...

PROSTOTA kranioterapii, w kontekście jej skuteczności jest zastanawiająca. Stosując kranioterapię, nie trzeba mieć wykształcenia medycznego aby pomóc sobie, czy komuś innemu. Wystarczy chęć, uważność i znajomość kilku zasad;

 • że skóra głowy owłosionej, jest powiązane zależnościami neurofizjologicznymi z jakąś częścią ciała (kończyna dolna, dłoń…), narządem wewnętrznym (żołądek, nerka…) i ich funkcją.
 • że w przypadku naruszenia struktury narządu, części ciała (uraz, stan zapalny…), miejsce na powierzchni głowy, powiązane neuronalnie z cierpiącym, rozregulowanym narządem – staje się widoczne, jako np. miejsce odbarwione, pokryte krostami, z widocznym łuszczeniem skóry (łupieżem). Można je też odczuć jako bolesne, nawet pod wpływem delikatnego ucisku.

W ten prosty sposób, organizm precyzyjnie pokazuje, gdzie powinniśmy oddziaływać, najlepiej też w jak najprostszy sposób – uciskiem. Można i inaczej (igłą, prądem, ogrzewając itp.), ale to już inna sprawa…


Bez skutków ubocznych...

Kranioterapia ogólnie jest metodą bezpieczną, bo (poza akupunkturą, czyli wkłuwaniem igieł), jest nieinwazyjna. Akupresura (uciski skóry klawikami), digitopresura (uciskanie skóry palcami), moksa (ogrzewanie cygarem z piołunu) czy laser – będąc nieinwazyjnymi, są bezpieczne.

Jednak po intensywnych zabiegach klawikami, czy patykami (powinny być sterylne, najlepiej jednorazowe), skóra często ulega mikrourazom -niekiedy nawet z niewielkim krwawieniami.

W przypadku takiego zdarzenia, należy po zabiegu skórę potraktować spirytusowym roztworem kitu pszczelego (sterylizuje i regeneruje), a jeżeli nie ma poprawy w przeciągu kilku godzin – podać antybiotyk!

Jedynie w przypadku świeżych stanów po krwotocznych udarach, wydaje się, iż należy wstrzymać się z zabiegami do kilku tygodni po zaistniałym incydencie pęknięcia tętnicy mózgowej, aby dać czas na jej zagojenie, zamykające trwale naczynie. Wykonuje się wtedy zabiegi wzmacniające naczynia.